Charyzma w biznesie

Patrząc na ludzi sukcesu można niejednokrotnie stwierdzić, że mają to coś, często mówi się, że są po prostu charyzmatycznymi przywódcami. Ale czy zawsze tak jest? Przyjrzyjmy się nieco bliżej samemu pojęciu, czym jest charyzma i jak ją rozumieć. Z greki oznacza dar, w teologii charyzmą określony był człowiek obdarowany darem bożym. Czy w takim razie tylko "wybrańcy" ją mają, czy może za tym pojęciem kryje się znacznie więcej?

Niewątpliwie charyzma w biznesie jest czynnikiem, który wpływa na osiągane w niej sukcesy. Przywódca charyzmatyczny ma wizję, cel, potrafi przyciągnąć wielu zwolenników oraz wywierać silny wpływ na otoczenie. A teraz dobra informacja charyzma to nie jak kiedyś uważano dar, to po prostu umiejętność, której można się nauczyć. Potrzeba do tego tylko decyzji, chęci oraz systematyczności. Niejednokrotnie zaczyna się ona rodzić w nas sama. Patrząc wstecz na takie postacie jak Mandela, czy np. Dalajlama raczej nie są to osobowości które wskakiwały na scenę i robiły motywacyjny szoł, a jednak na spotkania z nimi przychodziły tłumy. Jak w takim razie to działa. To proste.
Charyzma często rodzi sie po prostu z pasji, z zajęcia które kochacie, które sprawia Wam przyjemność. Jeśli będziecie mówić do ludzi o tym co kochacie i wręcz emanować tą energią oni ją wyczują i ich nastawienie do Ciebie i tego co reprezentujesz będzie zupełnie inne .

Niejednokrotnie największe firmy mają swój zalążek właśnie od tego, że ktoś oznaczył swój cel, miał wizję i bardzo w nią wierzył, konsekwentnie go realizując, zarażając entuzjazmem innych, idąc z zacięciem znajdował ludzi którzy podzielali jego wizję. Przykładowo Pod koniec XIX w. W.T. Grant postanowił zjednoczyć małe sklepiki pod jednym dachem, miał wizję, cel a za nią poszli ludzie doprowadzając do powstania pierwszego "centrum handlowego". Kiedy Jobs i Wozniak postanowili założyć firmę zajmującą się produkcją i sprzedażą komputerów nikt nie dawał im szans. Firma zaczęła upadać z powodu wycofywania się sprzedawców detalicznych, producenci nie chcieli współpracować a banki odmawiały kredytów. Oni jednak dalej trzymali się swojej wizji i z charyzmą dążyli do realizacji swojego celu. Czy ktoś dziś nie zna marki Apple?

Przywódca charyzmatyczny nie tylko potrafi dobrze zarządzać mieć cel i pracować z pasją, powinien być pewny siebie, ale umieć tez słuchać innych. Pewność siebie można wypracować, ale z nią należy wypracować również empatię i dobrą komunikację. Amancio Ortega twórca takich marek jak Zara czy Berskha jest skromnym, nierzucającym się w oczy przywódcą swojego giganta modowego, mającym swoje biurko po prostu na końcu sali produkcyjnej, a jego drzwi zawsze są otwarte dla pracowników. Czy pomimo jego spokoju i skromności można odmówić mu charyzmy? Wręcz przeciwnie jego dążenie, zamiłowanie i otwartość przyciągnęła takich ludzi dla którzy zainspirowani wspólnie tworzą sukces jego firmy.

Zatem charyzmatycznymi nie można nazwać wyłącznie twardych przywódców, ale również osoby spokojne, mające umiejętność inspiracji innych. Charyzma jest cechą której każdy podkreślam każdy może się nauczyć jeśli tylko będzie chciał. Będzie to dużo łatwiejsze w momencie kiedy będziecie robić to co kocha, bo trudno wykazać charyzmę w pracy której się nienawidzi. Określenie swojego celu to doskonały start do bycia charyzmatycznym reszta to kwestia pracy nad sobą. Przez lata pracując z różnymi ludźmi którzy chcieli się jej nauczyć pomimo że były to naprawdę różne osobowości, przy ich wkładzie pracy i zaangażowaniu odnosili wspaniałe rezultaty i sukcesy. Pamiętaj możesz być kim chcesz i robić co chcesz jeżeli podejmiesz decyzję i zastosujesz odpowiednie narzędzia wszystko jest kwestią wyboru.

Aleksandra Wegener

© 2018 - Wegener's Method

Ważne: Niniejsza strona używa plików Cookies i innych technologii. Korzystając dalej z serwisu, wyrażasz zgodę na politykę Prywatności i plików Cookies.